Blog

NT-proBNP to wskaźnik wykorzystywany w diagnostyce niewydolności serca. Jego poziom rośnie, gdy dochodzi do przeciążenia objętościowego. Dowiedź się, czym jest NT-proBNP, kiedy należy wykonać to badanie i jak się do niego przygotować.

Troponina, czyli białka umożliwiające skurcz komórek mięśnia sercowego, są niezwykle istotne podczas diagnozy zawału czy innych uszkodzeń mięśnia sercowego. Czym są? Kiedy weryfikować poziom troponiny T lub I? Jak przygotować się do badania?

Dbanie o dobre zdrowie to nie tylko systematyczna aktywność fizyczna i zdrowa dieta, ale także regularnie wykonywane badania profilaktyczne. Dzięki nim możliwe jest wykrycie choroby we wczesnym etapie rozwoju.

Niepokoi Cię długi czas krwawienia ran albo obecność wybroczyn na skórze lub błonach śluzowych? Mogą być to objawy zaburzenia krzepnięcia krwi. Dzięki nam odkryjesz, czym jest ta dolegliwość, jakie są jej przyczyny i objawy oraz jak wygląda diagnostyka.

Morfologia krwi to badanie, którego celem jest ocena jej elementów komórkowych. Jednym z parametrów jest anizocytoza – odkryj, co to jest, jakie ma przyczyny, a także jak ją zdiagnozować. Pozwoli Ci to lepiej zrozumieć wyniki morfologii.

Dimer D (lub D-dimer) to produkt rozpadu fibryny - białka związanego z procesem krzepnięcia krwi. Obecność D-dimerów w osoczu sygnalizuje zachodzenie w organizmie procesu fibrynolizy, czyli rozkładu zakrzepów.

Neutrocyty to komórki krwi współtworzące barierę ochronną organizmu. Chronią one m.in. przed wirusami. Jak interpretować wyniki badań neutrocytów? Jakie wartości są w normie? Co wyróżnia te komórki krwi? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności gruczołu tarczowego wśród młodzieży oraz dorosłych.

Jedną z najczęstszych chorób gruczołu tarczowego prowadzących do rozwoju nadczynności tego narządu jest choroba Gravesa-Basedowa.