Neutrocyty - interpretacja badań

Neutrocyty to komórki krwi współtworzące barierę ochronną organizmu. Chronią one m.in. przed wirusami. Jak interpretować wyniki badań neutrocytów? Jakie wartości są w normie? Co wyróżnia te komórki krwi? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Czym są neutrocyty?

Zanim przejdziemy do tego, jak czytać wyniki badań, wyjaśnimy czym są neutrocyty. To najliczniejsza grupa leukocytów, która stanowi aż 70% krwinek białych. Neutrocyty, inaczej nazywane granulocytami obojętnochłonnymi lub neutrofilami, produkowane są w szpiku kostnym w procesie granulocytopoezy. To niezwykle istotny składnik układu odpornościowego, który zajmuje się niszczeniem obcych antygenów. W praktyce oznacza to, że gdy w organizmie pojawi się patogen (najczęściej wirus lub bakteria) lub gdy tkanki zostaną uszkodzone, neutrocyty zaczynają działać. Wraz z krążącą krwią dostają się do miejsca infekcji i zaczynają fagocytować, czyli „pożerać” chorobotwórcze związki. Następnie trawią je i neutralizują, wykorzystując wydzielane przez siebie enzymy hydrolityczne, które dodatkowo odpowiadają za tworzenie bariery mechanicznej, uniemożliwiającej dalsze przenikanie szkodliwych patogenów.

Wyniki badań – neutrocyty

Interpretacja wyników neutrocytów jest niezwykle ważna. W końcu to one chronią organizm przed niebezpiecznymi mikroorganizmami. Kontrola ich liczebności i sposobu funkcjonowania może pomóc zdiagnozować różne stany chorobowe.

Jak interpretować wyniki badań neutrocytów? Przede wszystkim należy wykonać badanie krwi, a dokładniej morfologię z automatycznym różnicowaniem leukocytów. Po otrzymaniu wyników należy przyjrzeć się wartości przy skrócie – NEU. Norma neutrocytów wynosi 1,8-7,7 x 109/l, może jednak różnić się w zależności od laboratorium.

 

Neutrocyty – podwyższony poziom

 

Neutrocyty są podwyższone, gdy ich wartość przekroczy górną granicę normy. Taki stan nazywany jest neutrofilią. Wzrost wartości neutrofili może być związany z wieloma czynnikami. Najczęściej wynika z infekcji (głównie bakteryjnych albo grzybiczych) lub chorób przebiegających z przewlekłym stanem zapalnym (np. w chorobach autoimmunizacyjnych). Do stanów chorobowych, które powodują, że liczba neutrocytów jest podwyższona, należą także:

 

 • przewlekła białaczka neutrofilowa lub szpikowa,
 • urazy i oparzenia,
 • zawał serca,
 • martwica narządów,
 • zapalenie tarczycy,
 • niedotlenienie,
 • nowotwory,
 • zatrucie lekami,
 • krwotoki.

Podwyższone neutrocyty mogą być też powiązane z paleniem papierosów, wzmożonym wysiłkiem fizycznym, stresem, ciążą czy przejedzeniem (jest to tzw. neutrofilia fizjologiczna).

 

Neutrocyty – obniżony poziom

 

Gdy w organizmie neutrocyty są poniżej normy mamy do czynienia z neutropenią. Występuje ona m.in., gdy w organizmie pojawi się:

 

 • nabyty zespół upośledzenia produkcji neutrocytów – infekcje o podłożu bakteryjnym i wirusowym, białaczka, alkoholizm, przerzuty nowotworowe do szpiku,
 • wrodzony zespół upośledzenia produkcji neutrocytów – zespół Shwachmana– Diamonda, neutropenia cykliczna, zespół Kostmanna,
 • nadmierne zużycie neutrocytów spowodowane gruźlicą, AIDS, malarią, chorobami autoimmunologicznymi czy powiększeniem śledziony.

Neutropenia może być spowodowana także długotrwałą infekcją, przyjmowaniem chemioterapii oraz zatruciem metalami ciężkimi. Może również wynikać z niedoboru witaminy B12 czy folianów.

 

Gdy ilość neutrocytów zostanie obniżona do stanu zagrażającego życiu (poniżej 500/µl) mamy do czynienia z agranulocytozą. W takim przypadku nawet błaha infekcja, która w początkowym etapie ma objawy takie jak: gorączka, bóle mięśni i stawów czy powiększone węzły chłonne, jeśli nie jest odpowiednio leczona, może doprowadzić do wstrząsu septycznego i śmierci chorego. Gdy objawy infekcji występują u osoby z agranulocytozą, hospitalizacja chorego jest koniecznością.

Podsumowanie

Nie rozumiesz, co oznaczają Twoje wyniki badań? Chcesz wiedzieć, jakie są dalsze kroki diagnostyczne, gdy poziom neutrocytów jest za wysoki lub za niski? Interpretacja wyników badań od BloodLab to idealne rozwiązanie dla Ciebie! Nasz innowacyjny system umożliwi Ci skorzystanie ze specjalistycznej wiedzy medycznej. To spersonalizowana i algorytmiczna interpretacja wyników krwi, której warto zaufać!

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij