Triglicerydy - co to jest, norma, badanie

Podwyższone trójglicerydy to stan, który może niestety przerodzić się w poważne problemy zdrowotne. Regularne badanie ich poziomu jest kluczowe i pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia w przypadku ewentualnych nieprawidłowości. Czym właściwie są trójglicerydy i jaka powinna być ich norma? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Co to są trójglicerydy w wynikach badania krwi?

Trójglicerydy (nazywane też triglicerydami) to składnik tkanki tłuszczowej, który jest wykorzystywany jako źródło energii. Częściowo powstają w wątrobie, jednak większe ich ilości trafiają do organizmu wraz z pożywieniem. Jeśli dieta człowieka jest oparta w dużej mierze na produktach z wysoką zawartością tłuszczów, wówczas niewykorzystana część trójglicerydów jest magazynowana. Zbyt duża ich ilość może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

 

Zarówno za wysokie trójglicerydy, jak i za niskie ich stężenie powinno być sygnałem alarmowym. Laboratoryjne badanie triglicerydów może wskazać wszelkie nieprawidłowości. Jak wykonuje się badanie trójglicerydów? To, czy mamy za niskie trójglicerydy, czy wręcz przeciwnie – jest ich zbyt dużo, można sprawdzić za pomocą lipidogramu. To badanie krwi, które wykonuje się na czczo. Jego wyniki mogą być jasną wskazówką do tego, że czas na zmianę trybu życia, a przede wszystkim diety. Trójglicerydy powinny występować w określonych ilościach – normy triglicerydów są konkretnie ustalone.

Trójglicerydy za wysokie czy za niskie? Normy

Wspomnieliśmy już, że zbyt wysokie trójglicerydy mogą nieść poważne konsekwencje w kontekście zdrowia pacjenta. Badanie trójglicerydów jest bardzo istotne i należy je powtarzać cyklicznie. Prawidłowe stężenie trójglicerydów na czczo powinny być mniejsze, niż 150 mg/dl. W przypadku, gdy pacjent spożył jednak posiłek, to norma ta powiększa się do 175 mg/dl. Norma może się jednak różnić w zależności od laboratorium.

 

Warto jeszcze dodać, że za wysokie triglicerydy nie dają praktycznie żadnych objawów. Taki stan ujawnia się zazwyczaj wtedy, gdy pacjent doświadcza konsekwencji podwyższonych trójglicerydów. Najczęściej pojawiają się choroby sercowo-naczyniowe; może dojść również do ostrego zapalenia trzustki, miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego.

Co może pomóc w walce z wysokim poziomem trójglicerydów w organizmie? Jeśli wyniki badań są jednoznaczne, to konieczne będzie wprowadzenie diety niskotłuszczowej. Istotne znaczenie ma również sposób przyrządzania posiłków – powinno się całkowicie zrezygnować ze smażenia na głębokim oleju, na rzecz, chociażby gotowania na parze.

 

Za niskie trójglicerydy oznacza się indywidualnieanaliza wyników badań jest bardzo istotna. Jeśli chcesz, by interpretacja wyników krwi, które wykonałeś, została przeprowadzona przez specjalistów, to koniecznie zapoznaj się z usługami firmy Bloodlab. Odczyt wyników krwi dokonywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta w sposób niemal błyskawiczny. Taka szybka interpretacja wyników badań pozwala na natychmiastowe wdrożenie niezbędnego leczenia – oczywiście jeśli zachodzi taka potrzeba.

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij