Wyniki badań tarczycy - jak czytać?

Tarczyca to gruczoł dokrewny, który pełni ważną funkcję. Jej nieprawidłowe działanie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Wyniki badań tarczycy pozwolą Ci na bieżąco kontrolować jej stan. To ważne zarówno w przypadku profilaktyki, jak i kontroli, gdy stwierdzono u Ciebie nadczynność lub niedoczynność tego gruczołu. Dzięki nam dowiesz się, jak czytać wyniki badań tarczycy oraz jakie są normy TSH, fT4, fT3, przeciwciał anty-TPO, anty-TG oraz anty-TSHR (TRAb).

Tarczyca – najważniejsze informacje

Tarczyca to nieparzysty gruczoł dokrewny, który posiada zdolność syntezowania do krwiobiegu hormonów. Zlokalizowany jest w przednio-dolnej części szyi, dlatego zmiany jego wielkości mogą powodować ucisk w gardle i przełyku. Tarczyca składa się z dwóch płatów bocznych połączonych wąską cieśnią (węziną). To gruczoł odpowiedzialny za produkowanie hormonów tyroksyny (T4) oraz trijodotyroniny (T3). Ich wytwarzanie inicjuje tyreotropina (TSH), czyli hormon przysadki mózgowej.

Wyniki badań tarczycy

Badania tarczycy polega na sprawdzeniu, czy stężenie TSH, fT3 i fT4 jest zgodne z normą. Dzięki temu można ocenić stan tego gruczołu dokrewnego. W końcu to tyreotropina pobudza tarczycę do działania, która z kolei odpowiada za wytwarzanie własnych hormonów trijodotyroniny oraz tyroksyny. By ocenić funkcję i stan tarczycy oraz zdiagnozować jej choroby konieczne jest badanie krwi na podstawie surowicy krwi, które zweryfikuje poziom fT3, fT4 (wolnych frakcji hormonów tarczycy), TSH, przeciwciał anty-TPO, anty-TG, anty-TSHR (TRAb). Kiedy je jednak wykonać? Najczęściej zalecane jest, gdy pojawią się takie objawy jak:

 

  • przyspieszony rytm lub wolna akcja serca,
  • bezsenność,
  • osłabienie,
  • trudności z koncentracją,
  • drżenie rąk,
  • zaparcie lub biegunka,
  • obrzęki,
  • pobudzenie lub obniżenie nastroju,
  • spadek lub zwiększenie masy ciała,
  • pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci.

Badanie zleca się także w przypadku diagnostyki niepłodności u kobiet. Interpretacja wyników krwi pozwolić ocenić czy pacjent cierpi na nadczynność, czy niedoczynność tarczycy.

 

Jak przygotować się do badania? Przede wszystkim krew do badań hormonalnych powinna być pobierana rano. Jeśli wykonujesz to badanie regularnie, postaraj się, by odbywało się ono o tej samej porze dnia

 

Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie: wyniki badań tarczycy – jak czytać?

 

TSH

 

Pomiędzy TSH a hormonami tarczycy zachodzi relacja zwana ujemnym sprzężeniem zwrotnym, tzn. że niski poziom hormonów tarczycy powoduje wzrost stężenia TSH. Jest to więc hormon, który pobudza działanie tarczycy, dlatego od jego poziomu zależy sposób funkcjonowania tego gruczołu. Jak interpretować wyniki badań tarczycy? Na poziom TSH wpływa wiele czynników takich jak wiek, stopień odżywienia, płeć, czy metoda, którą posługuje się laboratorium. Przyjmuje się jednak, że norma dla osoby dorosłej powinna mieścić się od 0,32 do 5,0 mU/l.

 

Otrzymałeś/łaś wyniki badań TSH i zastanawiasz się jak je czytać? Zwróć uwagę na to, czy wykraczają poza normę. Jeśli badanie TSH wykaże, że poziom hormonu jest za wysoki, może być to spowodowane niedoczynnością tarczycy. W przeciwnym przypadku tzn. gdy wynik jest za niski, mówimy o podejrzeniu nadczynności tego narządu.

 

fT4

 

Po przeprowadzeniu badania fT4 należy sprawdzić, czy wynik mieści się w normie. Wartość zbyt wysoka wskazuje na nadmierną produkcję hormonów tarczycy, która może być spowodowana przez m.in. przez chorobę Gravesa-Basedowa, wole guzkowe nadczynne lub zapalenie. Natomiast zbyt niskie stężenie może być wynikiem niedoczynności lub zapalenia gruczołu.

 

fT3

 

Badanie fT3 może wskazywać na nadczynność tarczycy (gdy stężenie jest za wysokie). Norma to wynik w przedziale 4,0–7,8 pmol/l.

 

Przeciwciała anty-TPO

 

Badanie przeciwciała anty-TPO służy do diagnozy przewlekłego autoimmunologiczne zapalenia tarczycy (choroby Hashimoto).. Wskazuje na nie jego zbyt wysokie stężenie. Natomiast zbyt niskie świadczyć może o cukrzycy typu 1., chorobie układowej tkanki łącznej, reumatoidalnym zapaleniu stawów, a nawet nowotworze tarczycy.

 

Anty-TG

 

Norma stężenia przeciwciał przeciw tyreoglobulinie wynosi > 116,0 IU/l. Podwyższony wynik może świadczyć o zwiększonej predyspozycji do chorób tarczycy o podłożu autoimmunologicznym tj.: choroba Hashimoto czy Gravesa-Basedowa.

 

Przeciwciała anty-TSH

 

Norma na przeciwciała anty-TSHR (TRAb) wynosi < 1,0 IU/l. Gdy wynik jest wyższy, może świadczyć o chorobie Gravesa-Basedowa.

Jak czytać wyniki badań tarczycy?

Masz wyniki badań tarczycy i zastanawiasz się, co oznaczają? Skorzystaj z naszego innowacyjnego systemu BloodLab! Dzięki nam interpretacja wyników badań stanie się dla Ciebie o wiele prostsza. Wyjaśnimy Ci, jakie są normy badania, co oznacza Twój wynik i zarekomendujemy dalszy proces diagnostyczny. BloodLab to wsparcie dla pacjentów i lekarzy!

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij