Cholesterol dobry i zły (HDL i LDL) - czym się różnią?

Cholesterol jest związkiem organicznym niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czym jest cholesterol dobry i zły? Jakie są różnice między nimi? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystkie kwestie dotyczące składników lipidowych staną się dla Ciebie jasne.

Czym jest cholesterol? Co warto o nim wiedzieć?

 

Cholesterol to rodzaj substancji tłuszczowej (lipidu), która jest nieodłącznym składnikiem błon komórkowych, wpływającym na ich strukturę i elastyczność. Jest naturalnie produkowany przez wątrobę, ale można go także spożywać w pokarmach pochodzenia zwierzęcego. Cholesterol, jako tłuszcz nie rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu może być transportowany z wątroby do komórek przez specjalne białka. W organizmie pełni wiele istotnych funkcji metabolicznych, jako substrat odpowiada m.in. za: 

 

  • produkcję hormonów, takich jak kortyzol, estrogeny, progesteron i testosteron,
  • syntezę witaminy D,
  • produkcję kwasów żółciowych w wątrobie, które są niezbędne do trawienia tłuszczów.

Mimo tak istotnych funkcji nieprawidłowy poziom cholesterolu we krwi może prowadzić do powstawania blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych i zwiększać ryzyko chorób serca. 

 

HDL a LDL: czym różni się dobry od złego cholesterolu?

 

Cholesterol występuje w organizmie w dwóch głównych formach: lipoproteinach o niskiej gęstości (LDL) i lipoproteinach o dużej gęstości (HDL). Cholesterol LDL jest powszechnie określany jako "zły" cholesterol, podczas gdy cholesterol HDL jest nazywany "dobrym" cholesterolem. Co sprawia, że różnią się od siebie i jaki jest ich wpływ na nasze zdrowie? Poniżej znajdziesz opis cholesterolu HDL i LDL.

 

Cholesterol LDL

 

Cholesterol LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) jest głównym nośnikiem cholesterolu we krwi. Jego zadaniem jest transportowanie cholesterolu z wątroby do różnych tkanek i narządów w organizmie. Jednak nadmiar LDL może odkładać się w postaci złogów w naczyniach tętniczych, tworząc blaszki miażdżycowe. Blaszki te mogą stopniowo zwężać światło naczyń krwionośnych, utrudniając przepływ krwi i zwiększając ryzyko wystąpienia chorób serca, takich jak choroba wieńcowa, zawał serca czy udar mózgu. Dlatego LDL często uważane jest za czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego.

 

Cholesterol HDL

 

Cholesterol HDL przenosi cholesterol z tkanek i narządów z powrotem do wątroby, gdzie może być wydalony z organizmu. Działanie to nazywane jest efektem odwróconego transportu cholesterolu. Wysoki poziom cholesterolu HDL wiąże się z mniejszym ryzykiem chorób serca. Lipoproteiny o dużej gęstości mają zdolność do usuwania nadmiaru cholesterolu z naczyń krwionośnych, co przeciwdziała tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Różnica między cholesterolem HDL a LDL jest zatem bardzo widoczna.

 

Zadbaj o zdrowie – zbilansuj cholesterol dobry i zły

 

Aby utrzymać zdrowy poziom cholesterolu, istotne jest nie tylko utrzymanie w normie jego całkowitego poziomu we krwi, ale także zachowanie równowagi między poziomem dobrego i złego cholesterol. Ogólnie można stwierdzić, że pożądany cholesterolu LDL powinien być niski, natomiast poziom cholesterolu HDL powinien być wysoki. Wartość lipoprotein można zweryfikować poprzez badanie krwi i analizę wyników badań, które są weryfikowane w kontekście norm referencyjnych. Ich wartość różni się nie tylko ze względu na płeć i wiek pacjenta, ale także powinna uwzględniać metody wykorzystywane w laboratorium. 

 

Odpowiedni bilans między cholesterolem LDL a HDL pozwoli Ci uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza tych związanych z układem sercowo-naczyniowym. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o zdrowie i utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu:

 

  • zadbaj o zdrową dietę, w której zredukujesz spożycie nasyconych tłuszczów i trans tłuszczów,
  • wprowadź regularną aktywność fizyczną,
  • unikaj palenia papierosów oraz ogranicz spożycie alkoholu,
  • utrzymuj wagę na prawidłowym poziomie,
  • wykonuj regularne badania krwi.

Cholesterol – normy, wyniki badań z BloodLab

 

Interpretacja wyników badań cholesterolu wielu osobom może przysporzyć sporo trudności. Dlatego warto zdecydować się na sprawdzone rozwiązanie. BloodLab to nie tylko odczyt wyników krwi, ale także kompleksowe wsparcie w kolejnych etapach diagnostycznych. Nasz innowacyjny program podpowie Ci zatem, jakie badania warto wykonać przed wizytą u specjalisty. Dzięki temu interpretacja wyników krwi i postawienie odpowiedniej diagnozy stanie się o wiele prostsze. 

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij