Jak interpretować wyniki badań krwi?

Odpowiednio szybko zdiagnozowana choroba może uchronić nas przed wieloma problemami zdrowotnymi. Jak interpretować wyniki badań krwi? Na co zwrócić szczególną uwagę w przypadku morfologii? Czytaj dalej, by poznać odpowiedzi na te pytania!

Badanie krwi – najważniejsze informacje

Badania krwi to narzędzie diagnostyczne niezwykle pomocne we wczesnym wykrywaniu chorób i zaburzeń pracy narządów. Służą także do monitorowania stanu zdrowia w trakcie leczenia. Do podstawowych badań krwi należy morfologia, której celem jest ilościowa i jakościowa ocena elementów morfotycznych (czyli erytrocytów, leukocytów oraz trombocytów). Warto jednak regularnie wykonywać także m.in. badanie:

 

  • OB (odczyn Biernackiego) – określa szybkość opadania erytrocytów, dzięki czemu możliwe jest stwierdzenie występowania stanu zapalnego w organizmie,
  • TSH – to badanie pokazujące poziom stężenia tyreotropiny, czyli hormonu przysadki mózgowej. Dzięki niemu można wykryć niedoczynność i nadczynność tarczycy,
  • lipidogram (profil lipidowy) – pokazuje stan gospodarki lipidowej organizmu (m.in. przebieg metabolizmu lipoprotein i cholesterolu).

Jak interpretować wyniki badań krwi?

Jak interpretować wyniki badań laboratoryjnych? Przede wszystkim warto podkreślić, że powinien zająć się tym lekarz. Jeśli jednak chcesz przed wizytą u niego, samodzielnie sprawdzić wyniki badań zwróć uwagę na:

 

  • nazwy składników krwi – są to skróty, które pochodzą z języka angielskiego. Bez ich znajomości niemożliwa jest interpretacja wyników badania krwi, dlatego tak ważne jest, by sprawdzić, co oznaczają,
  • normy – wynik każdego badania ilościowego powinien mieścić się w granicach normy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że różnią się one ze względu na płeć czy wiek osoby badanej. Zdarza się także, że różne laboratoria posiadają różne zakresy norm,
  • czynniki wpływające na wyniki badań – czasem nieprawidłowy wynik badań nie jest spowodowany chorobą, a np. zażywaniem leków.

Jak interpretować wyniki morfologii?

Morfologia to jedno z najczęściej wykonywanych badań krwi. Umożliwia wykrycie stanu zapalnego oraz wielu nieprawidłowości takich jak niedokrwistość czy małopłytkowość. W przypadku morfologii interpretacja wyników badań polega na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych. Podstawowe składniki morfologii krwi to:

 

Jak interpretować wyniki morfologii? Upewnij się, jaka norma obowiązuje dla Twojego przedziału wiekowego oraz płci. Następnie sprawdź, jaki masz wynik. Jeśli jest on niższy lub wyższy od normy, skontaktuj się z lekarzem, który zinterpretuje wynik i zleci inne badania.

Pomoc w interpretacji wyników badań laboratoryjnych

Szukasz innego sposobu na to, jak interpretować wyniki morfologii krwi? Skorzystaj z BloodLab! Interpretacja wyników krwi wykonana przez nasz innowacyjny system pozwoli Ci w łatwy sposób korzystać ze specjalistycznej wiedzy medycznej. Wybierz morfologię krwi – interpretacja wyników od BloodLab!

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij