Badanie CK-MB - czy zawsze oznacza zawał lub niewydolność serca?

Podstawowym zastosowaniem CK-MB jest diagnoza chorób serca i nawrotu zawału. Jednak czy zawsze wysoki wynik w tym badaniu oznacza zawał lub niewydolność mięśnia sercowego? W poniższym artykule odpowiemy na to pytanie! Wyjaśnimy także: co to jest CK-MB, jakie są wskazania do badań oraz jak się do nich przygotować. Zajmiemy się również interpretacja wyników krwi. To kompendium wiedzy, które warto przeczytać.

Najważniejsze informacje o CK-MB

CK-MB to jedna z trzech form enzymu kinazy kreatynowej. Jego działanie umożliwia zachodzenie procesów energetycznych w komórkach. W przeciwieństwie do CK-BB skupionym na tkankach mózgu i CK-MM obecnym w mięśniach szkieletowych, CK-MB występuje głównie w mięśniu sercowym. Czemu badanie tego enzymu jest tak istotne? Kinaza kreatynowa, czyli CK przekształca kreatynę w fosfokreatynę, czyli w wysokoenergetyczny związek. Podwyższony poziom CK świadczy o rozpadzie komórek, co czyni go istotnym wskaźnikiem diagnostycznym.

Wskazania do badania CK-MB

W wyniku uszkodzenia komórek mięśnia sercowego kinaza kreatynowa jest uwalniana do krwiobiegu. Celem badania CK-MB jest oznaczanie stężenia izoenzymów sercowych we krwi. Dlatego jest zalecane, gdy u pacjenta pojawi się silny i ściskający ból w klatce piersiowej, pieczenie za mostkiem, duszności i inne objawy wskazujące na zawał mięśnia sercowego. Podwyższone CK-MB występuje już po 3-4 godzinach od momentu pojawienia się bólu. Maksymalną aktywność enzymów dostrzec można po dobie od początku zawału serca.

 

CK-MB to badanie krwi, które służy także do oceny skuteczności terapii. Jest przydatnym klinicznie markerem w sytuacji podejrzenia dorzutu zawału.

CK-MB – jak przygotować się do badania?

CK-MB to badanie, które nie wymaga specjalnych przygotowań i zazwyczaj krew jest pobierana z żyły łokciowej w trybie pilnym. O czym warto pamiętać przed badaniem? Przede wszystkim CK to badanie krwi, w przypadku którego należy unikać znacznego wysiłku fizycznego. Ponadto przed jego przeprowadzeniem pacjent nie powinien dostawać zastrzyków domięśniowych.

Norma i wynik badania enzymu CK-MB

Jak w przypadku wielu testów, interpretacja wyników badań CK-MB polega na porównaniu otrzymanej wartości z normą aktywności. Prawidłowy wynik znajduje się poniżej 12 j.m./l. Co ważne wyróżniamy także CK-MB mass, czyli stężenie CK-MB we krwi, które podawane jest w jednostkach masy. Aktywność CK-MB mass w przypadku kobiet nie powinna przekraczać 3,61 ng/ml, a u mężczyzn 4,87 ng/ml (normy mogą się różnić w zależności od laboratorium). Znając te wartości można przejść do odczytu wyników krwi. Co jednak gdy CK-MB norma została przekroczona? Wtedy mówimy o wzroście aktywności enzymu.

 

Podwyższone CK-MB

 

Gdy CK-MB jest podwyższone zazwyczaj świadczy to o uszkodzeniu mięśnia sercowego. Wzrost aktywności CK-MB może wskazywać na m.in.:

 

  • chorobę mięśnia sercowego,
  • zawał mięśnia sercowego,
  • chorobę wieńcową,
  • zapalenie osierdzia,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • choroby mięśni szkieletowych.

CK-MB powyżej normy wynikać może także z przebytych: zabiegu chirurgicznego, urazu, długotrwałego wysiłku fizycznego czy zatrucia alkoholowego. Tak duża rozbieżność możliwych dolegliwości sprawia, że do postawienia rozpoznania potrzebne są dalsze kroki diagnostyczne.

Czy nieprawidłowe CK-MB zawsze oznacza zawał lub niewydolność serca?

Zatem czy wysokie CK-MB zawsze oznacza zawał lub niewydolność serca? Nie zawsze, ale jest to najczęściej występująca przyczyna. Dlatego to jedno z pierwszych badań wykonywanych, gdy podejrzewa się uszkodzenie komórek mięśnia sercowego lub w diagnostyce nawrotu zawału.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o otrzymanych wynikach badań? Mamy dla Ciebie doskonałe narzędzie wykorzystywane w diagnostyce! System BloodLab to profesjonalna analiza wyników krwi. To sprawdzona pomoc dla pacjentów i lekarzy. Oferujemy m.in. morfologię krwi – interpretacja wyników. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij