Dlaczego morfologia krwi jest tak ważna?

Kilka minut spędzonych w punkcie pobrań krwi oraz kilkanaście złotych (a czasem nawet i nie) – tyle musisz zainwestować, by uzyskać niezwykle cenne informacje na temat swojego zdrowia. Dostarcza ich morfologia krwi, czyli podstawowe badanie laboratoryjne, które każdy z nas powinien wykonać co najmniej raz do roku. 

Jakie informacje daje morfologia?

Morfologia jest jednym z najczęściej wykonywanych badań laboratoryjnych. Nic dziwnego, bo krew bardzo dużo mówi o stanie naszego zdrowia. Do tego samo badanie jest proste do wykonania, niedrogie i nie wymaga od pacjenta skomplikowanych przygotowań - wystarczy przyjść na takie badanie na czczo.
W morfologii ocenie ilościowej i jakościowej podlegają krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty) oraz płytki krwi (trombocyty). Uzyskujemy informacje o ich ilości, stężeniu, wielkości czy objętości. Dodatkowo w badaniu tym określane są parametry takie jak np. poziom hemoglobiny, czyli barwnika umożliwiającego czerwonym krwinkom transport tlenu z pęcherzyków płucnych do komórek. Wyniki te dają obraz m.in. funkcjonowania układu odpornościowego, stanu odżywienia, działania gospodarki żelaza czy układu krzepnięcia.

Morfologia jako element profilaktyki

Regularne wykonywanie podstawowego badania, jakim jest morfologia, ma ogromne znaczenie dla kontroli naszego zdrowia. Prawidłowe wyniki są pozytywną informacją na jego temat. Te odbiegające od normy powinny skłaniać do poszukiwania przyczyn takiego stanu. Im szybciej dowiesz się o ewentualnych nieprawidłowościach, tym lepiej!

Wiele schorzeń i zaburzeń trudno efektywnie leczyć, ponieważ pacjenci trafiają do gabinetu lekarskiego bardzo późno. Nie badają się regularnie, więc nie wiedzą, że coś jest nie tak. W dodatku wiele chorób, które można wykryć wykonując morfologię, na wczesnym etapie nie daje żadnych odczuwalnych objawów. Tymczasem proste badanie diagnostyczne kosztujące kilkanaście złotych, mogłoby przyspieszyć wykrycie wielu chorób. Natomiast dzięki szybszej interwencji lekarskiej i wdrożeniu odpowiedniej diagnostyki, a potem leczenia, możemy zapobiegać powikłaniom czy ciężkiemu przebiegowi choroby.

Morfologia jest badaniem refundowanym przez NFZ – poproś o skierowanie swojego lekarza rodzinnego, szczególnie jeśli dawno nie wykonywałeś takiego badania. Pamiętaj jednak o tym, by nie skończyć na zrobieniu badania i odebraniu wyników, ale także uzyskać ich interpretację.

Jednym z rozwiązań jest skontaktowanie się z lekarzem rodzinnym. Możesz jednak skorzystać także z Systemu Bloodlab, dzięki któremu otrzymasz szczegółową interpretację wyników swoich badań w krótkim czasie i bez wychodzenia z domu. Cała procedura odbywa się całkowicie online i została dokładnie opisana na stronie. Znajdziesz na niej także przykładową interpretację wyników, która pokazuje, jak działa system. Uzyskany wynik warto również skonsultować z lekarzem.

Kontrolowanie przebiegu choroby

Regularne, cykliczne wykonywanie morfologii jest ważne także w przypadku wielu osób borykających się z konkretnymi chorobami przewlekłymi. Uzyskiwane wyniki pozwalają monitorować przebieg schorzenia czy skuteczność wdrożonego leczenia. Często to od wyników morfologii krwi zależy, czy pacjent może zostać poddany danej terapii lub operacji. Kontrolowanie wyników morfologii krwi jest zatem także bardzo istotnym narzędziem oceny stanu pacjenta.

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij