Bloodlab - przełom w interpretacji badań laboratoryjnych

System Blodlab to zastosowanie innowacyjnych technologii w diagnostyce.

Każdy, kto choć raz wykonywał badania laboratoryjne, doskonale zna ten proces: zgłaszasz się do punktu diagnostycznego, następuje pobranie krwi, otrzymujesz wyniki na wydruku lub online, w badaniach zostają zidentyfikowane odchylenia od normy i pojawia się wielki znak zapytania co one oznaczają i co dalej. Masz już liczby - odchylenia od wartości referencyjnych, ale konieczna jest ich interpretacja. O pierwszym takim narzędziu online ułatwiającym uzyskanie indywidualnej i co bardzo ważne spersonalizowanej interpretacji wyników badań laboratoryjnych przeczytasz w tym artykule.


 

Badania laboratoryjne – czym są?

Kiedy mowa o badaniach laboratoryjnych, najczęściej myślimy o pobieraniu krwi. Słusznie, ponieważ krew jest jednym z najważniejszych materiałów biologicznych, które poddaje się odpowiednim testom, aby uzyskać informacje o naszym stanie zdrowia. Takim materiałem do analiz może być także mocz i kał. Do badań laboratoryjnych zalicza się również wymazy i posiewy. 

 

Zarówno z krwi jak i innych wspomnianych materiałów można oznaczyć wiele różnych parametrów. Do tych najpopularniejszych zalicza się m.in. badanie morfologii krwi, pomiar stężenia glukozy, cholesterolu czy hormonów tarczycy, lecz ta lista jest zdecydowanie dłuższa. 
 

Wszystkie badania laboratoryjne wymagają pobrania od pacjenta próbki, która później trafia do analizy. Dzięki umiejętnościom diagnostów i pomocy specjalistycznej aparatury uzyskujemy informacje o wartościach badanych parametrów. Wyniki mogą informować, czy stwierdza się obecność danego czynnika, czy też nie – wszystko zależy od tego, jaki materiał badamy i co chcemy oznaczyć. 
 

Kiedy i dlaczego należy wykonać badania laboratoryjne?

Jednym z powodów wykonania badań laboratoryjnych jest zauważenie u siebie niepokojących objawów, które wcześniej nie występowały. Zawsze skonsultuj  to z lekarzem, który na podstawie opisywanych symptomów zleci badania diagnostyczne, które należy wykonać. 

Zrób je również wtedy, jeśli podejrzewasz, że Twoja dieta może być niedoborowa i tym samym nie zaspokaja zapotrzebowania na niezbędne składniki odżywcze.

Jeśli chorujesz przewlekle, koniecznie sprawdź te parametry, które informują o stopniu zaawansowania choroby. Dzięki wynikom takich badań można dokonywać korekty leczenia lub potwierdzić jego skuteczność. 

Wyniki odpowiednich badań laboratoryjnych pozwalają potwierdzić lub odrzucić wstępne podejrzenia lekarza. W wielu przypadkach są niezbędnym elementem diagnostyki różnicowej, ponieważ kryteria rozpoznania szerokiej gamy chorób są oparte w dużej mierze na wynikach badań laboratoryjnych.

Badania laboratoryjne jako element profilaktyki

Morfologia krwi obwodowej to badanie, które warto wykonać przynajmniej raz w roku. O skierowanie możesz poprosić swojego lekarza pierwszego kontaktu lub wykonać je prywatnie. To stosunkowo nieduży koszt, a badanie pozwala uzyskać dużo informacji na temat funkcjonowania organizmu. Bardzo wiele schorzeń  objawia się zmianami morfologii - krew jest zwierciadłem dla stanu ustroju. Regularne badanie morfologii krwi pozwala wcześnie wykryć nie tylko choroby układu krwiotwórczego takie jak białaczki i chłoniaki, ale także wiele innych schorzeń. Anemia jest bardzo częstym pierwszym objawem chorób (także nowotworowych) przewodu pokarmowego, nerek oraz wielu innych narządów i układów. Może być symptomem niedoborów witamin i mikroelementów. Nadkrwistość może być objawem m.in. chorób płuc i nowotworów. Zmiany w zakresie krwinek białych jak i płytek krwi mogą świadczyć o stanach zapalnych, przewlekłych infekcjach (także wirusowych) czy chorobach reumatycznych.

Wykonywanie badań laboratoryjnych może ułatwić dobór dawki suplementów – tak jest choćby w przypadku witaminy D, której wyjściowy poziom ma wpływ na to, ile należy jej przyjmować w okresie jesienno-zimowym. 

Dodatkowo jeśli występują u Ciebie obciążenia rodzinne lub czynniki sprzyjające rozwojowi niektórych chorób cywilizacyjnych, zdecydowanie trzeba zwracać większą uwagę na swoje zdrowie. Zrobione odpowiednio wcześnie badanie np. stężenia glukozy może uchronić przed rozwojem poważnych zaburzeń gospodarki węglowodanowej, które wiążą się z koniecznością przyjmowania doustnych leków przeciwcukrzycowych czy insuliny.

Oznaczanie lipidogramu jest niezwykle ważne w profilaktyce chorób układu sercowo naczyniowego w tym doborze odpowiedniej diety aby zapobiegać miażdżycy i jej powikłaniom - udarowi mózgu czy zawałowi serca.

Wykonywanie profilaktycznych badań laboratoryjnych jest również ważne w trakcie ciąży, ponieważ dzięki nim łatwiej ocenić prawidłowość przebiegu ciąży, ocenić stan matki oraz płodu i w przypadku ewentualnych nieprawidłowości podjąć odpowiednie kroki.

Podsumowując profilaktyczne badania laboratoryjne pozwalają na wczesne wykrycie wielu chorób, których leczenie na wczesnym etapie może być łatwiejsze i zapobiega ich poważnym powikłaniom. Z innej strony – prawidłowe wyniki badań są bardzo dobrą wiadomością i ta wiedza o byciu w dobrej kondycji i zdrowiu jest bardzo cenna. 

Co robić, jeśli zauważysz odchylenia w wynikach?

Naturalnym odruchem wielu osób, zwłaszcza gdy zauważą na przesłanym wyniku odchylenia od normy, jest wpisywanie tych danych w wyszukiwarkę internetową. Choć jest ona narzędziem ogólnodostępnym i aktywnym całodobowo, to jednak dalece nieprecyzyjnym. Informacje dostępne w internecie potrafią wprowadzać w błąd, a często dodatkowo przerażać i to zupełnie na wyrost. Zatem zamiast korzystać z wyszukiwarki i szukać po omacku, skorzystaj z aplikacji BloodLab. 

Bloodlab – nowoczesna metoda interpretacji wyników

Bloodlab jest systemem, który automatycznie, algorytmicznie i kompleksowo analizuje Twoje wyniki badań laboratoryjnych. Rozwiązanie zostało stworzone przez jednych z najlepszych lekarzy specjalistów w Polsce i analizuje odchylenia Twoich parametrów w korelacji z innymi, biorąc pod uwagę także Twoją płeć oraz wiek.

Rozwiązanie jest szczególnie pomocne dla osób, które wykonują badania profilaktyczne na własną rękę i w związku z wynikami odbiegającymi od normy poszukują wsparcia w ich interpretacji i wyborze lekarza właściwej specjalności.

Jak działa Bloodlab? Przesyłasz wyniki swoich badań – możesz zrobić ich zdjęcie, załączyć plik lub własnoręcznie wpisać wartości. System przeanalizuje otrzymane dane i na ich podstawie stworzy indywidualną interpretację. W raporcie znajdziesz:

  • opis nieprawidłowości,
  • informacje, które warto przekazać lekarzowi podczas wizyty,
  • informacje nt badania fizykalnego do przeprowadzenia przez lekarza, 
  • listę możliwych stanów chorobowych będących przyczyną nieprawidłowości,  
  • wskazówki pomocne podczas rozmowy ze specjalistą nt. sugerowanego dalszego postępowania.

Dane opatrzone są także przypisami, które stanowią dodatkowe objaśnienia do uzyskanego raportu. System nie zastępuje konsultacji lekarskiej, natomiast ułatwia proces diagnostyczny i może skracać drogę od otrzymania wyników do wyboru właściwego specjalisty, a co często za tym idzie, również do uzyskania diagnozy lub informacji, że odchylenia od normy w parametrach badań  nie stanowią zagrożenia. 


 

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij