Nie tylko nowotwór - o czym mogą świadczyć odchylenia w wynikach morfologii?

Nieprawidłowe wyniki morfologii mogą być konsekwencją choroby nowotworowej. Warto jednak mieć na uwadze, że nowotwory krwi są chorobami rzadkimi, a lista chorób i zaburzeń powodujących zmiany w parametrach krwi jest stosunkowo obszerna. W tym artykule opisujemy kilka przyczyn nieprawidłowych wyników morfologii. 

Nieprawidłowe przygotowanie do morfologii

Zacznijmy od ważnego, a czasem zupełnie niedocenianego czynniku, jakim jest przygotowanie do wykonania morfologii. Faktem jest, że to badanie laboratoryjne nie wymaga wdrożenia specjalistycznych procedur przygotowawczych. Bywa jednak, że profilaktyczna morfologia zostaje wykonana w warunkach, które nie sprzyjają uzyskaniu miarodajnego wyniku. 


Jednym z takich przypadków jest wykonywanie badania w trakcie przeziębienia. W rezultacie zobaczysz w swoich wynikach zwiększony poziom białych krwinek, który wynika z odpowiedzi organizmu na toczącą się infekcję. To przejściowe, dlatego wykonywanie kontrolnej morfologii w takim czasie mija się z celem.


Innym przykładem jest pobranie krwi do badania w stanie odwodnienia. Na odwodnienie bardziej narażone są np. osoby aktywne fizyczne. W trakcie treningu tracą wraz z potem spore ilości wody, a do tego nie zawsze po zakończeniu aktywności dbają o wyrównanie tych strat. Takie tymczasowe odwodnienie wiąże się m.in. wzrost stężenia hemoglobiny i hematokrytu, który mówi o stosunku objętości krwinek do osocza. 

Nieprawidłowy wynik morfologii a choroby

Odchylenia wyników od norm mogą mieć różne przyczyny. Poniżej znajdziesz listę różnych stanów czy chorób, które powodują zmiany w poszczególnych parametrach morfologii.

  • Niedokrwistość (anemia), czyli zbyt niska liczba krwinek czerwonych, może towarzyszyć chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, chorobie von Willebranda, celiakii, reumatoidalnemu zapaleniu stawów. Pojawia się także jako efekt diety ubogiej w żelazo, kwas foliowy czy witaminę B12.  
  • Kiedy liczba erytrocytów przypadających na jednostkę objętości krwi jest zbyt duża, mowa o nadkrwistości. Może być efektem wspomnianego już wcześniej  odwodnienia, ale także występować  w przypadku przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), bezdechu sennego, zwężenia tętnicy nerkowej oraz u osób palących tytoń.  
  • Niewielkie zwiększenie liczby neutrofili (rodzaj krwinek białych) bywa konsekwencją stresu, urazu, zabiegu operacyjnego, napadu dny moczanowej, rzutu reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet palenia tytoniu.  
  • Limfocytoza, czyli podwyższona liczba kolejnego rodzaju krwinek białych, pojawia się m.in. w przebiegu  niektórych infekcji bakteryjnych (np. krztuśca), a także  wirusowych chorób wątroby.  
  • Podwyższona liczba monocytów obserwowana jest w przypadku zakażeń bakteryjnych (np. kiły, gruźlicy), zakażeń wirusowych (np. mononukleozy), zakażeń grzybiczych, sarkoidozy, marskości wątroby, nieswoistych chorób jelit czy przy  terapii glikokortykosteroidami.  
  • Zbyt duża liczba płytek krwi, czyli nadpłytkowość,  może pojawić się po krwotokach, wśród honorowych dawców krwi, w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza, u osób cierpiących na chorobę alkoholową oraz w przebiegu niektórych infekcji.

Skonsultuj swój wynik ze specjalistą

To zupełnie naturalne, że po otrzymaniu swojego wyniku morfologii chcesz jak najszybciej sprawdzić, co oznaczają poszczególne parametry czy występujące odchylenia od norm. Informacje w internecie mają jednak to do siebie, że nie uwzględniają czynników indywidualnych i dane uzyskiwane w ten sposób są dość wybiórcze. Co więcej – mogą spowodować, że zupełnie niepotrzebnie wzbudzą Twój niepokój. Z tego powodu wyniki morfologii należy skonsultować z lekarzem, który dokona ich interpretacji i udzieli Ci rzetelnej informacji. 

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij