Badanie poziomu witaminy B12 we krwi

Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Czym ona jest? Poznaj charakterystykę witaminy B12 i wykonaj badanie krwi, dzięki któremu zadbasz o swoje zdrowie. Poniżej wyjaśnimy Ci także, jak przygotować się do testu i kto powinien go wykonać. Na koniec opiszemy, jak interpretować badanie poziomu witaminy B12. Nasz artykuł to zestawienie najważniejszych informacji, z którymi warto się zapoznać.

Witamina B12 – najważniejsze informacje

Witamina B12 (cyjanokobalamina, kobalamina) reguluje funkcjonowanie układu nerwowego, krwionośnego i pokarmowego. Bierze udział w tworzeniu osłonki mielinowej otaczającej nerwy, odpowiada za produkcję czerwonych krwinek i syntezę hemoglobiny oraz ma wpływ na metabolizm białek, tłuszczy i węglowodanów. Do jej zadań należy także synteza DNA i neuroprzekaźników (dopaminy, adrenaliny, serotoniny, noradrenaliny i melatoniny) oraz metabolizm kwasu foliowego. Tak istotna rola w organizmie sprawia, że niedobór witaminy B12 znacząco wpływa na sposób funkcjonowania organizmu.

 

Witamina B12 nie jest syntetyzowana przez ludzi, dlatego konieczne jest przyjmowanie jej wraz z pożywieniem. Znajduje się w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak mięso czy ryby, a także w żółtkach jaj, serach i mleku. Witamina B12 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, a do jej prawidłowego wchłaniania konieczne jest białko produkowane przez komórki okładzinowe żołądka (czynnik IF).

Kto powinien sprawdzić poziom witaminy B12?

Badanie poziomu witaminy B12 najczęściej zalecane jest, gdy pojawiają się niepokojące objawy wskazujące na niedokrwistość, problemy neurologiczne lub dolegliwości związane z układem pokarmowym. Do symptomów mogących świadczyć o jej niedoborze zalicza się:

 

 • zmęczenie,
 • osłabienie siły mięśni,
 • zawroty głowy,
 • zmiany nastroju,
 • nudności i biegunkę,
 • duszność,
 • brak apetytu,
 • mrowienie i drętwienie kończyn,
 • zaburzenia pracy serca,
 • bladość,
 • zaburzenia funkcji poznawczych i psychicznych (otępienie, zaniki pamięci),
 • problemy żołądkowo-jelitowe,
 • nadmierna pigmentacja skóry dłoni i stóp.

Na niedobór witaminy B12 najbardziej narażone są: kobiety w ciąży i karmiące piersią, dzieci oraz osoby starsze. Do grupy ryzyka należą także osoby nadużywające alkoholu, z chorobami zapalnymi przewodu pokarmowego, na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej oraz stosujące leki takie jak: metformina, sulfasalazyna, inhibitory pompy protonowej czy kwas acetylosalicylowy. Na obniżenie poziomu witaminy B12 może również wpływać stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Ponadto badanie poziomu witaminy B12 jest zalecane u pacjentów z chorobą terminalnego odcinka jelita krętego, przewlekłym zanikowym zapaleniem żołądka oraz po gastrektomii i operacjach bariatrycznych.

Witamina B12 – jak przygotować się do badania krwi?

Do oceny poziomu witaminy B12 we krwi nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Wystarczy w godzinach porannych zgłosić się na pobranie krwi żylnej. Podczas badania należy być na czczo, czyli powinno minąć około 6-8 godzin od ostatniego posiłku.

Badanie poziomu witaminy B12 – interpretacja wyników

Interpretacja wyników badań witaminy B12 może zależeć od norm zastosowanych w laboratorium. Dlatego badanie poziomu witaminy B12 warto skonsultować z lekarzem.

 

Niedobór witaminy B12

 

Niedobór witaminy B12 może wskazywać na:

 

 • niedożywienie,
 • nadużywanie alkoholu,
 • wrodzony brak wydzielania czynnika wewnętrznego,
 • stany zapalne jelit przebiegające ze zmniejszonym wchłanianiem, m.in. choroba Crohna, celiakia,
 • zaburzenia wchłaniania wynikające z resekcji jelita lub żołądka.

Nadmiar witaminy B12

 

Nadmiar witaminy B12 występuje niezwykle rzadko. Gdy się pojawia, może wynikać z niekontrolowanej suplementacji preparatami multiwitaminowymi, towarzyszyć stanom zapalnym wątroby, niewydolności nerek, jak również być wczesnym markerem chorób nowotworowych.

Sprawdź system BloodLab

Zastanawiasz się co oznacza wynik badania poziomu witaminy B12? Skorzystaj z naszego innowacyjnego systemu! Dzięki BloodLab interpretacja wyników krwi będzie dla Ciebie zrozumiała. Otrzymasz informację dotyczącą tego, jakie powinny być dalsze kroki diagnostyczne oraz do jakiego lekarza należy się udać. Co ważne, nasz system wyjaśnia również możliwe przyczyny nieprawidłowości. Skorzystaj z BloodLab, a wyniki badania na poziom witaminy B12 staną się dla Ciebie jasne!

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij