Choroba Hashimoto - przyczyny, objawy, diagnostyka

Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności gruczołu tarczowego wśród młodzieży oraz dorosłych. Z tym schorzeniem borykają się osoby w różnych grupach wiekowych, natomiast roczna zapadalność na chorobę Hashimoto jest zdecydowanie wyższa wśród kobiet.

Skąd się bierze choroba Hashimoto? Jakie są przyczyny tego schorzenia?

Przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy, zwane popularnie chorobą Hashimoto, to jedno z autoimmunizacyjnych schorzeń gruczołu tarczowego. Trudno wskazać jej jedną konkretną przyczynę – etiopatogeneza choroby Hashimoto wciąż nie została całkowicie odkryta i wyjaśniona.
Wskazuje są za to na pewne czynniki, które u osób predysponowanych genetycznie, będą prowadziły do aktywacji reakcji autoimmunizacyjnej. Wśród tych czynników można wymienić: stres, zbyt dużą ilość jodu w pożywieniu, niedobór selenu oraz witaminy D, ciążę, infekcje wirusowe, narażenie na promieniowanie jonizujące czy leki wpływające na działanie układu odpornościowego np. interferon alfa.
W efekcie oddziaływania tych czynników dochodzi do powstawania nacieków limfocytarnych i pojawienia się przeciwciał skierowanych przeciw antygenom tarczycowym. Skutkiem jest nieprawidłowe działanie gruczołu tarczowego i zniszczenie jego struktury.

Objawy choroby Hashimoto

Wiele objawów choroby Hashimoto powiązanych jest z niedoczynnością tarczycy, które to schorzenie może wywoływać. W związku z tym zauważalne są następujące symptomy:

 

 • zwiększanie masy ciała i trudność z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała,
 • osłabienie,
 • przewlekłe zmęczenie,
 • problemy ze snem,
 • spadek energii,   
 • suchość skóry i jej matowość,
 • wypadanie włosów,
 • łamliwość paznokci,
 • występowanie uczucia zimna, 
 • nadmierne pocenie się,
 • zaparcia,
 • trudności z zajściem w ciążę.

W obrazie USG tarczycy widoczne są zmiany zanikowe, może również dochodzić do rozwoju wola. Trzeba jednak mieć na uwadze, że obraz kliniczny u wielu pacjentów dotkniętych chorobą Hashimoto jest niejednoznaczny, a samo schorzenie przebiega z różną dynamiką. Z tego powodu diagnostyka w kierunku choroby Hashimoto bywa procesem wieloetapowym, podczas którego konieczne jest wykonanie wielu badań.

Postępowanie diagnostyczne przy podejrzeniu choroby Hashimoto

Na etapie poszukiwania przyczyn problemów z funkcjonowaniem tarczycy wykonuje się oznaczenie TSH i hormonów tarczycy  oraz USG gruczołu tarczowego.
Jednym z badań umożliwiających rozpoznanie choroby Hashimoto jest oznaczenie stężenia przeciwciał przeciwko peroksydazie tarczycowej ( Anty-TPO) i/lub przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (Anty-TG). Pierwsze z nich określane jest najczulszym wskaźnikiem serologicznym, ponieważ ich zwiększone miano występuje u ok. 90-95% osób dotkniętych chorobą Hashimoto. Przeciwciała przeciwko tyreoglobulinie występują natomiast u ok. 70-80% chorych.
Do rozpoznania: współistnienie podwyższonego stężenia anty-TP)/anty-TG współistniejące z niedoczynnością tarczycy lub wolem.
A co z leczeniem choroby Hashimoto? Niestety aktualnie nie ma dostępnego leczenia przyczynowego. W przypadku niedoczynności tarczycy stosuje się leczenie substytucyjne lewotyroksyną oraz postępowanie dietetyczne.

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij