Ferrytyna - co to takiego i dlaczego jest tak ważna dla organizmu?

Ferrytyna – co to takiego? To białkowy kompleks, którego rola w organizmie jest niezwykle istotna. Ze względu na swoje właściwości jest odpowiedzialny za magazynowanie i transportowanie żelaza w organizmie. Prawidłowy poziom ferrytyny jest kluczowy dla utrzymania zdrowia, a jej niedobór może prowadzić do poważnych zaburzeń metabolicznych i chorób. Dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej. W artykule omówimy, czemu ferrytyna jest tak ważna dla organizmu i jak interpretować wyniki badań.

Ferrytyna – co to takiego?

Ferrytyna to niezwykle ważne białko. Obecna jest w niemal wszystkich komórkach organizmu, ale głównie występuje w wątrobie, szpiku kostnym, mięśniach i śledzionie.

 

Odpowiadając na pytanie: co to ferrytyna, szczególną uwagę należy zwrócić na jej rolę w organizmie. To ona bowiem jest odpowiedzialna za wiązanie atomów żelaza i magazynowanie go. Czemu to tak ważne? Żelazo jest niezbędne dla organizmu, ponieważ m.in. bierze udział w procesie produkcji czerwonych krwinek oraz transportowaniu tlenu do komórek. Jednak zarówno jego niedobór, jak i nadmiar może prowadzić do poważnych chorób, które mogą uszkodzić narządy wewnętrzne, w tym wątrobę, trzustkę i serce. Ferrytyna pozwala kontrolować poziom żelaza w organizmie, gromadząc go tam, gdzie jest potrzebny, a jednocześnie chroniąc przed jego nadmierną ilością. Zabezpiecza zatem komórki przed szkodliwym działaniem żelaza.

 

Co ważne ferrytyna należy także do tzw. białek ostrej fazy. Informuje zatem o stanie zapalnym i zakażeniach występujących w organizmie.

W jakich sytuacjach warto zbadać stężenie ferrytyny w organizmie?

Badanie poziomu ferrytyny wykonuje się zazwyczaj, gdy pojawią się objawy wskazujące na niedobór lub nadmiar żelaza. Na jakie symptomy warto zwrócić szczególną uwagę? Objawy niedoboru żelaza mogą obejmować: zmęczenie, osłabienie, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy i bladość skóry, a nadmiar żelaza może przejawiać się występowaniem bólów stawów, bólów brzucha, utratą masy ciała czy osłabieniem fizycznym. Badanie ferrytyny jest również wykonywane w celu monitorowania leczenia niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza lub hemochromatozy. W każdym przypadku decyzję o wykonaniu badania i jego interpretacji powinien podjąć lekarz na podstawie ogólnego stanu zdrowia pacjenta i obecności innych czynników ryzyka.

Ferrytyna – jak przygotować się do badania?

Przygotowanie do badania poziomu ferrytyny wygląda dokładnie tak jak w przypadku innych standardowych badań krwi. Przed pobraniem krwi należy:

 

  • unikać intensywnego wysiłku fizycznego,
  • kilka dni przed badaniem nie spożywać alkoholu,
  • zminimalizować stres,
  • być na czczo,
  • nie przyjmować leków i suplementów, które mogą zaburzyć wynik badania (w przypadku konieczności zażycia leków przed badaniem warto wcześniej skonsultować się z lekarzem).

Poznaj normy dla ferrytyny 

Normy ferrytyny mogą różnić się w zależności od metody stosowanej w laboratorium. Dlatego należy każdorazowo patrzeć na wartości referencyjne znajdujące się na wyniku badania.

Niski poziom ferrytyny

Niski poziom ferrytyny jest stwierdzany typowo w przypadku niedoboru żelaza, który z kolei może prowadzić do niedokrwistości objawiającej się m.in. osłabieniem, zmęczeniem, zawrotami głowy, bladością skóry, kruchymi paznokciami i włosami. To jednak nie wszystkie możliwe dolegliwości. Niski poziom ferrytyny może również występować w przypadku innych schorzeń, takich jak przewlekłe choroby zapalne, choroby wątroby, a także w niektórych chorobach autoimmunologicznych. Występuje także:

 

  • u kobiet przed menopauzą lub w ciąży,
  • w przypadku niedoboru witaminy C,
  • u osób z niedoczynnością tarczycy (np. w przebiegu choroby Hashimoto),
  • w chorobie Leśniowskiego-Crohna,
  • w wyniku przewlekłego krwawienia.

Podwyższona ferrytyna

Podwyższona ferrytyna może wskazywać na nagromadzenie się żelaza w tkankach i narządach, co może prowadzić do uszkodzenia narządów i sygnalizować występowanie choroby, takiej jak np. hemochromatoza (genetyczne zaburzenie przyswajania żelaza, które prowadzi do nagromadzenia się żelaza w organizmie). 

 

Podwyższony poziom ferrytyny może oznaczać także występowanie stanu zapalnego w organizmie. W takim przypadku ferrytyna jest uwalniana z uszkodzonych tkanek i następuje zwiększenie jej stężenia we krwi. Stan zapalny może być spowodowany chorobami autoimmunologicznymi, infekcjami bakteryjnymi lub wirusowymi, a także innymi schorzeniami.

Jak interpretować wyniki badania krwi?

Nasz artykuł przypomina o kluczowej roli ferrytyny w organizmie, jako białka magazynującego żelazo. Uczula także na konieczność badania jej poziomu w przypadku występowania niepokojących objawów. Interpretacja wyników badań laboratoryjnych jest jednak dla wielu osób dość trudna. Dlatego polecamy skorzystanie z naszego innowacyjnego systemu BloodLab. Dzięki niemu zrozumiesz wyniki Twoich badań i odkryjesz, jakie powinny być dalsze kroki diagnostyczne.

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij