Morfologia z rozmazem interpretacja wyników

Jednym z podstawowych badań jest morfologia z rozmazem – interpretacja jej wyników pozwala wykryć wiele zaburzeń stanu zdrowia. Zleca się ją m.in., gdy podejrzewa się niedokrwistość, małopłytkowość, stan zapalny czy chorobę zakaźną. Jest też jednym z najczęściej wykonywanych badań profilaktycznych. Sprawdź, na czym polega interpretacja wyników morfologii z rozmazem.

Czym jest morfologia z rozmazem?

Krew pełni w organizmie wiele funkcji. Odpowiada między innymi za transport tlenu, substancji odżywczych i hormonów, a także regulację poziomu elektrolitów. Właśnie dlatego morfologia krwi to jedno z najpopularniejszych badań kontrolnych. Dzięki temu, że doskonale odzwierciedla stan zdrowia pacjenta, jest wykonywana zarówno profilaktycznie, jak i w celu monitorowania stanu pacjenta. Morfologia polega na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfologicznych, czyli komórek krwi (tj. erytrocytów, leukocytów i trombocytów).

 

Standardowa morfologia wykonywana jest za pomocą automatycznej analizy. Nie zawsze jest to jednak wystarczające. Dlatego gdy pacjent otrzymuje wyniki odbiegające od normy, wykonywana jest morfologia z rozmazem manualnym. Mikroskopowa obserwacja pozwala na ocenę nie tylko liczby, ale także wyglądu komórek krwi. Dzięki niej możliwe jest stwierdzenie, czy u pacjenta pojawiają się np. erytrocyty o nieprawidłowym kształcie, leukocyty zawierające wtręty w cytoplazmie, płytki olbrzymie, płytki pozbawione ziarnistości wewnątrzkomórkowych czy agregaty płytek. By jednak móc stwierdzić, co jest przyczyną obserwowanych odchyleń, konieczna jest prawidłowa interpretacja wyników rozmazu krwi.

Morfologia z rozmazem interpretacja wyników

Zarówno morfologia krwi z rozmazem, jak i interpretacja wyników powinny być wykonane przez specjalistów. Dlatego jeśli rezultaty badania budzą wątpliwości, należy skonsultować je z lekarzem. Warto jednak jeszcze przed wizytą u niego zapoznać się z wynikami. Interpretacja wyników badań morfologicznych polega na sprawdzeniu nie tylko, czy ilość komórek mieści się w normie, ale także odczytaniu ich wielkości, kształtu i budowy. W przypadku rozmazu krwi interpretacja wyników dotyczy:

 

  • NEU (neutrofile) – norma to zazwyczaj 1,8-7,7 x 109/l (może różnić się w zależności od laboratorium). Wyższa wartość spowodowana może być zakażeniem lub też chorobą przebiegającą z przewlekłym stanem zapalnym np. chorobą metaboliczną,
  • EOS (eozynofile) – norma wynosi zazwyczaj 0-0,45 x 109/l (może różnić się w zależności od laboratorium). Wartość powyżej normy wskazywać może na choroby zakaźne, pasożytnicze lub alergię,
  • BASO (bazofile) – norma to 0-0,2 x 109/l. Gdy liczba bazofili jest zwiększona, może to oznaczać stan zapalny, a nawet nowotwór hematologiczny.

Interpretacja wyników morfologii z BloodLab

Chcesz, by interpretacja wyników krwi przebiegła szybko i skutecznie? Wybierz BloodLab! Z naszym innowacyjnym systemem morfologia krwi – interpretacja wyników przyspieszysz proces diagnostyczny.

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij