Nadpłytkowość - jakie są jej rodzaje?

Podstawowe badanie diagnostyczne, jakim jest morfologia, pozwala m.in. na ocenę ilości płytek krwi (trombocytów). Może się zdarzyć, że wartości dotyczące trombocytów będą przekraczać normy laboratoryjne. O tym, jak nazywa się taki stan i co oznacza, dowiesz się z tego tekstu.

Czym jest nadpłytkowość?

O nadpłytkowości mówimy w sytuacji, kiedy ilość płytek krwi przekracza 450 G/l (>450 000/µl). Inaczej określana jest mianem trombocytozy.

Rodzaje nadpłytkowości

Nadpłytkowość pierwotna – spowodowana rozrostem linii komórkowych w szpiku, co powoduje zwiększenie ilości płytek w krwi. Dzieje się tak w przypadku nowotworów mieloproliferacyjnych.
Jednym z takich rzadkich nowotworów jest nadpłytkowość samoistna, w której przebiegu liczba płytek krwi może nawet kilkukrotnie przekraczać górną granicę normy. Wiąże się z tym możliwość występowania objawów zakrzepicy, a przy szczególnie wysokiej liczbie płytek krwi - objawów skazy krwotocznej. Mediana wieku zachorowania wynosi 60 lat, choć coraz częściej pojawiają się przypadki rozpoznań wśród młodszych dorosłych. Diagnostyka obejmuje wykonanie morfologii (istotna jest liczba płytek krwi), biopsji szpiku, badania molekularnego w kierunku mutacji genu kinazy JAK2. Wyklucza się również możliwość występowania innych chorób mieloproliferacyjnych oraz wtórnych przyczyn nadpłytkowości.
Nadpłytkowość wtórna – o tym rodzaju nadpłytkowości mówimy wtedy, gdy występuje ona w przebiegu innych chorób.

Przyczyny wtórnej nadpłytkowości

Nadpłytkowość może pojawiać się w przebiegu wielu chorób oraz stanów. Ich lista obejmuje:

  • stany  po krwotokach i urazach,    
  • niedokrwistość z niedoboru żelaza,   
  • stan po splenektomii, czyli usunięciu śledziony,  
  • przewlekłą chorobę alkoholową,    
  • infekcje,    
  • stany zapalne,  
  • nowotwory lite.

Co zrobić, jeśli masz nadpłytkowość?

W przypadku podwyższonego wyniku liczby płytek krwi należy skonsultować się z lekarzem. Konieczne może być powtórzenie morfologii lub wykonanie dodatkowych badań, które pozwoliłyby ustalić przyczynę nadpłytkowości.  

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij