NT-proBNP - marker sercowy - badanie pomocne w rozpoznawaniu niewydolności serca

NT-proBNP to wskaźnik wykorzystywany w diagnostyce niewydolności serca. Jego poziom rośnie, gdy dochodzi do przeciążenia objętościowego. Dowiedź się, czym jest NT-proBNP, kiedy należy wykonać to badanie i jak się do niego przygotować. Dzięki nam odkryjesz także jak interpretować wyniki tego markera.

Czym jest NT-proBNP?

NT-proBNP to peptyd natriuretyczny typu B, N-końcowy fragment propeptydu natriuretycznego typu B. Hormon BNP to mózgowy peptyd natriuretyczny wydzielany przez komórki lewej komory serca. Powstaje on z pre-proBNP na skutek zmiany objętości i ciśnienia krwi oraz zwiększonego obciążenia lewej komory. Zbyt duże obciążenie serca powoduje syntezę pre-proBNP, który rozpada się na aktywny hormon BNP i nieaktywnego fragment NT-proBNP.

Wskazania do badania NT-proBNP

Zbyt duży wynik NT-proBNP świadczy o przeciążeniu mięśnia sercowego oraz aktywacji procesów dążących do jego kompensacji. W efekcie tego może dojść do niewydolności lewokomorowej serca. Do jej najczęstszych objawów zaliczyć można:

 

 • kaszel,
 • szybkie męczenie się podczas wykonywania aktywności fizycznych,
 • duszności (pojawiające się przede wszystkim w pozycji leżącej),
 • częste oddawanie moczu.

To symptomy, które powinny zaalarmować pacjenta i przyczynić się do rozpoczęcia procesu diagnostycznego. Jego pierwszym etapem jest badanie NT-proBNP wykonywane wraz z oznaczaniem biomarkerów sercowych oraz badania obrazowe (echokardiografia). Na ich podstawie można z dużym prawdopodobieństwem potwierdzić niewydolność serca lub ją wykluczyć.

 

NT-proBNP zlecane jest przez lekarza, który na podstawie objawów występujących u pacjenta podejrzewa niewydolność serca lub przez specjalistę w oddziale ratunkowy, gdy ważna jest ocena stanu serca pacjenta w ciężkim stanie. Badanie to często przeprowadzane jest także, by skontrolować skuteczność leczenia.

Jak przygotować się do badania NT-proBNP?

Badanie NT-pro może być przeprowadzone o dowolnej porze dnia i przed jego przeprowadzeniem nie trzeba być na czczo. Próbkę należy pobrać z żyły, a na wyniki krwi zazwyczaj nie trzeba czekać dłużej niż 60 minut.

Norma NT-proBNP

Oznaczenie poziomu BNP i NT-proBNP umożliwia ocenę ryzyka występowania niewydolności serca. Zależy ona od metody oznaczenia wykorzystywanej w laboratorium. Dla uproszczenia można przyjąć, że górna dopuszczalna wartość stężenia NT-proBNP wynosi 125 pg/ml i zależy od wieku i płci badanego. Warto zaznaczyć jednocześnie, że im wyższy jest ten parametr, tym rokowania pacjenta są gorsze. Odczyt wyników krwi, według którego wartość jest niższa, zazwyczaj wyklucza prawdopodobieństwo występowania niewydolności serca (u pacjentów otyłych może zdarzyć się sytuacja, w której mimo niskiego wyniku występuje niewydolność serca). W takim wypadku należy szukać pozasercowych przyczyn np. duszności.

 

Podwyższony poziom proBNP

 

Gdy analiza wyników krwi wykaże, że poziom NT-proBNP jest zbyt wysokie, zazwyczaj oznacza to niewydolność serca. Nie jest to jednak jedyna możliwa diagnoza. NT-proBN jest podwyższone także w przypadku:

 

 • nadciśnienia tętniczego,
 • niewydolności nerek,
 • zawału serca,
 • posocznicy,
 • zespołu Cushinga,
 • nadczynności tarczycy,
 • zatorowości płucnej,
 • krwotoku podpajęczynówkowego.

Dlatego podczas interpretacji wyników krwi oprócz NT-proBNP należy wykonać badania takie jak morfologia, TSH, fT4, fT3 oraz zweryfikować poziom stężenia kwasu moczowego, kreatyniny, elektrolitów, troponiny czy mocznika.

Interpretacja wyników NT-proBNP z BloodLab

Interpretacja wyników badań nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy porównać wynik z normą, a trzeba go rozpatrywać w szerszym kontekście. By ułatwić rozpoznanie niewydolności serca, stworzyliśmy innowacyjny system BloodLab. To technologia dla pacjentów i lekarzy, która nie tylko porówna osiągnięty wynik z normą, ale także spojrzy na dane w szerszej perspektywie i zaproponuje dalsze kroki diagnostyczne. Sprawdź morfologia krwi – interpretacja wyników i przekonaj się o skuteczności BloodLab!

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij