Troponina we krwi - podwyższona, wysoka, o czym może świadczyć?

Troponina, czyli białka umożliwiające skurcz komórek mięśnia sercowego, są niezwykle istotne podczas diagnozy zawału czy innych uszkodzeń mięśnia sercowego. Czym są? Kiedy weryfikować poziom troponiny T lub I? Jak przygotować się do badania? Na czym polega interpretacja wyników troponiny i o czym świadczy jej podwyższony poziom? W poniższym artykule odpowiemy na wszystkie istotne pytania dotyczące białek regulujących pracę mięśni poprzecznie prążkowanych.

Troponina – co to jest?

Troponina odpowiada za regulowanie szybkości i siły skurczu mięśni poprzecznie prążkowanych, czyli mięśni szkieletowych, a także skurczów mięśnia sercowego. W skład kompleksu troponin wchodzą trzy białka:

 

  • troponina T – jej zadaniem jest wiązanie kompleksu troponiny z tropomiozyną, co powoduje pojawienie się skurczu,
  • troponina I – odpowiada z hamowanie kontaktu między aktyną i miozyną, dzięki czemu możliwe jest rozkurczenie mięśni,
  • troponina C – łączy się z wapniem.

Troponina I i T uwalniane są do krwiobiegu, gdy dochodzi do uszkodzenia lub martwicy miocytów/komórek mięśnia sercowego.

Kiedy warto sprawdzić poziom troponiny?

Badanie troponiny najczęściej wykonywane jest ze wskazań klinicznych, kiedy u pacjenta pojawią się takie objawy jak: ostry ból w klatce piersiowej, który promieniuje do lewej ręki, szyi, pleców czy żuchwy, duszności, kołatanie serca, zimne poty, utrata przytomności lub omdlenie i zawroty głowy. To symptomy mogące sygnalizować ostry epizod sercowo-naczyniowy (zawał mięśnia sercowego), niewydolność serca, wadę zastawki, uraz serca, rozwarstwienie aorty czy zatorowość płucną. To jednak tylko przykłady dolegliwości, a jednostek chorobowych może być znacznie więcej. Podwyższony poziom troponiny dotyczy nie tylko osób, u których podejrzewa się incydent sercowo-naczyniowy, ale także pacjentów z zaburzeniami takimi jak: niewydolność nerek, posocznica, wylewy podpajęczynówkowe, zatorowość płucna, oparzenia czy niedoczynność tarczycy.

 

Testy oznaczające poziom troponin we krwi najczęściej zlecane są przez lekarza, który decyduje o nich na podstawie objawów zgłaszanych przez pacjenta.

Jak przygotować się do badania?

Badanie stężenia troponin polega na pobraniu próbki krwi żylnej. Pacjent nie musi być na czczo, a pobranie materiału może nastąpić o dowolnej porze dnia. Do badania poziomu stężenia troponiny przy zawale nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Norma i interpretacja wyników troponiny

W przypadku zawału szybka interpretacja wyników krwi jest niezwykle ważna. To ona umożliwia prawidłową diagnostykę i podjęcie działań wpływający na poprawę stanu zdrowia pacjenta. Stężenie troponiny wzrasta już po 3 godzinach od momentu, w którym pojawiły się pierwsze objawy ostrego epizodu sercowo-naczyniowego, a jej wysoki poziom może się utrzymać nawet przez 10 dni. W celu potwierdzenia diagnozy przeprowadza się kilkuetapowe oznaczenie troponin, które umożliwia ocenę dynamiki wzrostu troponin.

 

Odczyt wyników krwi wraz z oceną stanu klinicznego i analizą EKG pozwala postawić najbardziej prawdopodobne rozpoznanie oraz wdrożyć dalszą diagnostykę. Analiza skupia się na porównaniu osiągniętych parametrów z wartością referencyjną w grupie kontrolnej. W zależności od wykorzystywanej w laboratorium metody może przyjmować ona różne wartości.

 

Podwyższona troponina

 

Ile wynosi troponina przy zawale? Odpowiedź na to pytanie zmieniała się wraz z rozwojem medycyny. Standardowo przyjmowało się, że troponina nie powinna w ogóle występować w krwiobiegu. Dziś dzięki nowoczesnym metodom podejście to się zmieniło. Badanie poziomu troponiny to test o wysokiej czułości, który potwierdził, że w krwi człowiek fizjologicznie występują niewielkie ilości troponiny.

 

Analiza wyników krwi wykazała wysoką troponinę? Wzrost stężenia tego kompleksu białek może wiązać się z koniecznością opieki medycznej i długotrwałym leczeniem.

Podsumowanie

Troponina to marker (wskaźnik) diagnostyczny i prognostyczny często wykorzystywany w przypadku różnych chorób. Prawidłowa interpretacja wyników badań wraz z oceną stanu klinicznego pozwala ukierunkować dalszą diagnostykę i leczenie. Podczas testów ważne jest nie tylko czy stężenie troponiny jest powyżej normy, ale także wyniki badania EKG i obraz kliniczny.

 

Chcesz w pełni rozumieć Twoje badania krwi? Skorzystaj z BloodLab! Nasz innowacyjny system to nie tylko analiza troponiny, ale także morfologia krwi i interpretacja jej wyników. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony!

Kup interpretację swojego wyniku badania

Otrzymałeś nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego i potrzebujesz jego interpretacji? Teraz dzięki BloodLab możesz szybko uzyskać jego interpretację online.

Kup interpretację
Udostępnij